Spillere fra Øresund Tennis, der var trukket i de rød-hvide farver ved NM i veterantennis i Finland: Fra venstre Isa-Marie Sørensen, Lars Bo Sørensen, Jørn Harder, Nikolaj Sletten, Nils Trier Madsen, Henrik K. Christensen, Melita Jørgensen, Birgit Carlsen og holdkaptajn/coach for dameholdene Pia Sinikka.

Spillere fra Øresund Tennis, der var trukket i de rød-hvide farver ved NM i veterantennis i Finland: Fra venstre Isa-Marie Sørensen, Lars Bo Sørensen, Jørn Harder, Nikolaj Sletten, Nils Trier Madsen, Henrik K. Christensen, Melita Jørgensen, Birgit Carlsen og holdkaptajn/coach for dameholdene Pia Sinikka.

Tennis-veteraner er nordiske mestre

Hele otte spillere fra Øresund Tennis var udtaget til de nordiske mesterskaber i veterantennis, der blev spillet i Finland i weekenden

TENNIS To veteraner fra Øresund Tennis var med på +50 herreholdet, der vandt i weekenden vandt guld ved de nordiske mesterskaber for veteraner, der blev afholdt i Finland.

Det er Nils Trier Madsen og Lars Bo Sørensen, der var med på guldholdet.

Og det glæder Pia Sinikka fra Øresund Tennis, der var med som holdkaptajn og coach for alle damehold.

"Øresund Tennis har en utrolig stærk og bred veterangruppe, der også netop har gjort sig flot bemærket ved Danmarksmesterskaberne for hold. Det er meget inspirerende at være med her i Finland og se det høje niveau og den energi, der lægges i spillet i alle rækker," siger hun i en pressemeddelelse.

Ved de nordiske mesterskaber stiller de nordiske lande Norge, Sverige, Finland og Danmark med deres bedste spillere i rækkerne +40, +50, +60 og +70 - både damerække og en herrerække.

Der var også spillere med på: +50-, +60- damer og +70 herrer, der vandt sølv samt +40 herrerne og +70 damerne, som vandt bronze.

Øresund Tennis er et turnerings- og træningssamarbejde mellem Humlebæk Tennisklub, Fredensborg Tennisklub og Nivå-Kokkedal Tennisklub.

Sådan gik det:

Øresund Tennis havde følgende spillere med i de forskellige rækker:

+40 herrer: Nikolaj Sletten og Henrik K. Christensen - holdet vandt bronze

+50 herrer: Nils Trier Madsen, Lars Bo Sørensen - holdet vandt guld

+70 herrer: Jørn Harder - holdet vandt sølv

+50 damer: Isa-Marie Sørensen - holdet vandt sølv

+60 damer: Birgit Carlsen - holdet vandt sølv

+70 damer: Melita Frölich Jørgensen - holdet vandt bronze.

Publiceret 07 October 2019 09:00