Modelflyveklub fylder 50 år

En af Danmarks mest veludviklede og succesrige modelflyveklubber er samtidig en af landets ældste. I år fylder Nordsjællands Fjernstyrings Klub, som har hjemme i Fredensborg og Langstrup Mose, 50 år.

Det fejres med en to-trinsraket søndag 5. august. Rakettens første trin er den offentlige del: En kæmpe flyveopvisning og modelflyudstilling fra kl. 10-15, og en privat medlemsdel om aftenen med stor fødselsdagsfest i Mosen.

Nordsjællands Modelflyveklub gør et stort nummer ud af at være gode naboer. Klubben har i sit lange liv været aktiv på fire forskellige adresser og med adskillelse mellem motorflyvere og svæveflyvere i perioder. Men i 1986 fik svæveflyverne lov til at rykke ind i Mosen og i 2003 forenedes alle medlemmer, da motorflyverne kom med.

Nordsjællands Modelflyveklub gør et stort nummer ud af at være gode naboer. Klubben har i sit lange liv været aktiv på fire forskellige adresser og med adskillelse mellem motorflyvere og svæveflyvere i perioder. Men i 1986 fik svæveflyverne lov til at rykke ind i Mosen og i 2003 forenedes alle medlemmer, da motorflyverne kom med.

Fly-opvisningen lever op til anledningen – det bliver den største og mest alsidige i klubbens lange historie. Der vil blive fløjet med et væld af forskellige fly i alle størrelser og udformninger. Nutidens populæreste luftfartøjer, dronerne, vil også præsentere sig i luften. Sammen med skalafly (som er modeller af rigtige og ofte gamle fly), kunstflyvningsmodeller, de traditionelle svævefly, almindelige og ualmindelige modelfly med både en og to motorer. F.eks. regner man med at kunne sende en tro kopi af forsvarets transportfly, den fire-motorede Hercules C 47, på vingerne i luften over mosen.

Preben Andersen, der er formand for den jubilerende klub, siger:

Preben Andersen, der er formand for den jubilerende klub, siger: "Vi ved godt, at vi skal passe på vores flyveplads, der er en af landets allerbedste og smukkeste, og opføre os ordentligt som vores tak til kommunen og naboerne for, at vi kan blive ved med at have denne dejlige plads. Derfor er den støj, der uundgåeligt kommer fra flyene, ikke mere anmassende nu end for 20 og 30 år siden.

Fødselsdagsgildet adskiller sig fra Nordsjællands Fjernstyringsklub andre åbent-hus-arrangementer ved, at skoleflyene får lov til at blive i hangaren.

Klubben har anskaffet et større antal droner, som klubben i de seneste år har haft mulighed for at lade mange unge mennesker flyve omkostningsfrit og uddanne sig samtidigt. Og dét er på en eller anden måde den største fødselsdagsgave til klubben. I 'gamle dage' var modelflyvningen primært for… meget voksne mennesker. I klubbens 50-år er der mere fornyelse i medlemsskaren end i de foregående mange tiår. Så klubben er på en rigtig god kurs, lyder det fra klubbens formand.

Klubben har anskaffet et større antal droner, som klubben i de seneste år har haft mulighed for at lade mange unge mennesker flyve omkostningsfrit og uddanne sig samtidigt. Og dét er på en eller anden måde den største fødselsdagsgave til klubben. I 'gamle dage' var modelflyvningen primært for… meget voksne mennesker. I klubbens 50-år er der mere fornyelse i medlemsskaren end i de foregående mange tiår. Så klubben er på en rigtig god kurs, lyder det fra klubbens formand.

gs

Publiceret 31 July 2018 07:00