Fredensborg Slotskirkes Pigekor har gennem årene støtte fra Lions Fredensborg. Søndag 8. september kl. 16.30 giver koret en koncert i Den gamle biograf.

Fredensborg Slotskirkes Pigekor har gennem årene støtte fra Lions Fredensborg. Søndag 8. september kl. 16.30 giver koret en koncert i Den gamle biograf.

Lions Fredensborg runder 50 år

Søndag kan Lions Fredensborg fejre 50 års jubilæum med korkoncert

Af
Peter Mailand

Lions Fredensborg, der søndag kan fejre 50 års jubilæum, blev i sin tid dannet af Povl Larsen, der var mangeårigt byrådsmedlem og en kendt skikkelse i Fredensborg. Povl Larsen havde et stort netværk i Fredensborg, og på få måneder fik han samlet 21 interesserede til den nye klub. Lions Hillerød stod som moderklub, og den 26. april 1969 kunne distriktsguvernøren for Lions øst for Storebælt, J C Schwarz-Nielsen, overrække charterbrevet fra Lions Clubs International til Povl Larsen, der blev klubbens første præsident. Det fandt sted i Fredensborg Slotskirke, og om aftenen blev de nye medlemmer fejret ved en middag på Store Kro.

Den 26. april 1969 kunne distriktsguvernøren for Lions øst for Storebælt, J C Schwarz-Nielsen, overrække charterbrevet fra Lions Clubs International til Povl Larsen, der naturligt nok blev klubbens første præsident. Den højtidelige chartring fandt sted i Fredensborg Slotskirke. Arkivfoto.

Den 26. april 1969 kunne distriktsguvernøren for Lions øst for Storebælt, J C Schwarz-Nielsen, overrække charterbrevet fra Lions Clubs International til Povl Larsen, der naturligt nok blev klubbens første præsident. Den højtidelige chartring fandt sted i Fredensborg Slotskirke. Arkivfoto.

Støtter gode formål

Formålet med Lions er at hjælpe, og det kræver, at medlemmerne samler penge ind ved forskellige aktiviteter, som de selv gennemfører.

Medlemmerne af den nystartede klub kom snart i arbejdstøjet, og den første aktivitet var et loppemarked på Højvangen i Fredensborg.

Det blev fulgt af mange flere. I det hele taget var opfindsomheden stor. For eksempel byggede klubbens medlemmer huset på Asmundshøj 217. Når man turde påtage sig en så stor opgave skyldtes det velvillig hjælp fra lokale håndværksmestre, af hvilke et par stykker var medlemmer af klubben.

Overskuddet fra salget af huset skulle gå til opførelsen af den svømmehal i Sørup, som kommunen ville bygge, men som ikke blev til noget.

I stedet brugte klubben lidt efter lidt pengene til andre gode formål.

Har uddelt 10 mio. kr.

Siden begyndelsen i 1969 har Lions Fredensborg uddelt, hvad der svarer til 10 milloner kroner i nutidskroner.

Lions Fredensborg har den holdning, at da pengene er indsamlet lokalt, skal halvdelen også gå til lokale formål, og det er der rigtig mange foreninger, der har nydt godt af i årenes løb. Blandt andet har sejlklubben og roklubben fået nye både, og da hesten på Granbohus døde, købte klubben fluks en ny til beboerne.

I årenes løb har klubben også fundet på flere usædvanlige måder at indsamle penge på. Fra begyndelsen af dette årtusinde huskes måske Crazy-auktionerne, der levede op til deres navn. Her kunne man vinde en tur med en DC 3, et læs hestemøg eller få klippet sin hæk. I jubilæumsåret uddeler Lions Fredensborg to portioner á 25.000 kr. Den ene går til et skoleprojekt i Mchang’a i det sydlige Kenya. Den anden går til Fredensborg Slotskirkes Pigekor.

Søndag den 8. september kl. 16.30 giver koret koncert i Den gamle biograf i Fredensborg.

Publiceret 05 September 2019 09:00